Opowiedziane

https://opowiedziane.ipn.gov.pl/ahm/notacje/24352,Bzdyra-Miroslaw.html
2022-05-28, 16:25
Świadek historii

Mirosław Bzdyra

Sygnatura

N1241

W relacji między innymi

Syn warszawskiego strażaka wspierającego Żydów w getcie, podoficer Milicji Obywatelskiej, społecznik, wiceprzewodniczący Komitetu Założycielskiego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Okupacyjna Warszawa. Ojciec Mirosława Bzdyry, Wojciech, pracuje jako kierowca samochodu gaśniczego w straży pożarnej. Jest też zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej. Kiedy na terenie getta warszawskiego wybuchają pożary, ekipy strażackie na polecenie Niemców są kierowane do ich gaszenia. Wojciech Bzdyra wraz z kolegami korzysta z tego, że wozy strażackie jadące na sygnale nie są zatrzymywane i kontrolowane. Na teren getta wwożą żywność, a w okresie poprzedzającym powstanie również broń. Bywają świadkami drastycznych wydarzeń.

Mirosław Bzdyra wraz z rodziną przetrwali niemiecką okupację i Powstanie Warszawskie. Po wojnie ukończył podoficerską szkołę MO, był warszawskim dzielnicowym i funkcjonariuszem w milicyjnej izbie dziecka. Odegrał ważną rolę podczas okupowania przez milicjantów warszawskiej Hali Gwardii.

Język
Polski

Biogram świadka

Opcje strony