Tag emigracja
-
Janusz Brochwicz-Lewiński
Żołnierz września 1939 r. i ZWZ-AK, uczestnik Powstania Warszawskiego w Batalionie „Parasol”, generał dywizji rezerwy WP.
Więcej -
Wojciech Brojer
Doktor historii, mediewista, wieloletni pracowniki naukowy Instytutu Historii PAN, działacz „Solidarności”, jeden z redaktorów „Tygodnika Solidarność”, internowany w stanie wojennym.
Więcej -
Andrzej Józef Dąbrowski
Publicysta, redaktor, prezenter radiowy, reżyser teatralny, działacz opozycji w okresie PRL, działacz NSZZ „Solidarność”.
Więcej -
Zbigniew Gondek
Syn oficera PP Jana Gondka (1888–1940), zamordowanego przez sowietów w Miednoje. Uczestnik bitwy o Monte Cassino.
Więcej -
Adam Gryniewicz
Działacz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, wyemigrował do Belgii w 1969 r.
Więcej -
Jan Hernik
Franciszkanin, kapłan Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, posługujący m.in. w Stanach Zjednoczonych i na Białorusi.
Więcej -
Włodzimierz Ilnicki
Pracownik Zarządu Portu w Gdyni, uczestnik strajków 1970 r., wiceprzewodniczący Komitetu Strajkowego, działacz opozycji PRL represjonowany przez służby, na emigracji w USA.
Więcej -
Tomasz Kalinowski
Działacz opozycji w okresie PRL, członek Federacji Młodzieży Walczącej, represjonowany w czasach PRL.
Więcej -
Krzysztof Knap
Opozycjonista, działacz Federacji Młodzieży Walczącej w Gdańsku.
Więcej -
Krzysztof Jan Kasprzyk
Poeta i nauczyciel, działacz emigracyjny, autor słów Piosenki dla córki powstałej podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.
Więcej -
Krzysztof Lubicz-Szydłowski
Major rezerwy WP, harcerz „Szarych Szeregów” i żołnierz ZWZ-AK w Okręgu Warszawa, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec stalagu, po ucieczce z obozu żołnierz 1. Dywizji Pancernej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
Więcej -
Danuta Mikołajczyk
Synowa Stanisława Mikołajczyka, w 1956 r. poślubiła jego syna Mariana. Do śmierci Stanisława Mikołajczyka mieszkali wspólnie w jednym domu w Stanach Zjednoczonych. Zmarła 27 sierpnia 2015 r. w USA.
Więcej -
Maria Mirecka-Loryś
Członkini Młodzieży Wszechpolskiej, uczestniczka konspiracji narodowej, Komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet Okręgu Rzeszowskiego oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, zaangażowana w działalność organizacji polonijnych w USA.
Więcej -
Janina Moskal
Córka Agaty i Stanisława Kota – Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali w swoim domu kilkudziesięciu Żydów.
Więcej -
Krystyna Olszewska
Socjolog, pracownik Krajowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.
Więcej -
Elżbieta Pierzchalska
Żona Mariana Pierzchalskiego – pracownika Kombinatu Budowlanego w Radomiu, działacza opozycji w okresie PRL, członka NSZZ „Solidarność”, represjonowanego w czasach PRL.
Więcej -
Marian Pierzchalski
Pracownik Kombinatu Budowlanego w Radomiu, działacz opozycji w okresie PRL, członek NSZZ „Solidarność”, represjonowany w czasach PRL.
Więcej -
Eleonora Szafran
Córka Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego” - pięściarza, trenera, żołnierza Wojska Polskiego, jednego z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym walcząc na ringu zdobył tytuł mistrza Wszechwag.
Więcej -
Stanisław Marian Toporowski
Uczestnik II wojny światowej oraz powojenny działacz kombatancki, kawaler Orderu Virtuti Militari.
Więcej -
Yoshiho Umeda
Japoński przedsiębiorca mieszkający w Polsce, działacz opozycji PRL, autor publikacji na temat ekologii.
Więcej -
Jan Węgrzyn
Działacz opozycji w okresie PRL i członek NSZZ „Solidarność”, redaktor Biuletynu Informacyjnego „Solidarność” w FSM w Bielsku-Białej, internowany w stanie wojennym.
Więcej -
Błażej Wyszkowski
Inżynier, żeglarz, olimpijczyk, działacz opozycji w okresie PRL.
Więcej -
Wacław Żelazek
Żołnierz II Korpusu gen. Andersa, pracował w wywiadzie, po wojnie na emigracji we Włoszech i w Argentynie.
Więcej