Aktualnie znajdujesz się na:

Wyszukiwarka

Świadkowie

Józef Rymsza

Spawacz zbrojarz, kierownik Oddziału Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie.

Józef Rymsza urodził się 11 lipca 1951 r. w Kościerzynie. Jego ród pochodził z Litwy spod Wilna, a o Rymszach wspominał nawet Adam Mickiewicz na kartach Pana Tadeusza. Dziadek Józefa był w Armii Czerwonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i walczył przeciwko Polakom. Dostał się do niewoli i był przetrzymywany w obozie w Kościerzynie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Ożenił się i został na stałe w Polsce.

W 1965 r. Józef Rymsza ukończył Szkołę Zawodową Budowy Okrętów i pracował jako praktykant w Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni. Podczas wydarzeń Grudnia 1970, kiedy kolumna wojska przejeżdżała przez Kościerzynę w drodze na Gdańsk, Józef wraz z kolegami wykonał kilka ulotek antypaństwowych i zawiesił je m.in. w kinowej gablocie.

Kiedy nadszedł rok 1980, Józef Rymsza był spawaczem zbrojarzem w Zakładzie „Prefabet” w Nowym Barkoczynie, słuchał Radia Wolna Europa i rozmawiał z kolegami na temat wolnych związków zawodowych. Kiedy na Wybrzeżu rozpoczęły się strajki, również pracownicy z Kościerzyny poszli za przykładem kolegów z Gdańska i Gdyni. Z załogi liczącej około 70 osób, tylko 5–10 osób opowiedziało się przeciwko strajkowi. Józef Rymsza w Prefabecie był jednym z inicjatorów powstania Komisji Zakładowej Wolnych Związków Zawodowych, został również delegatem do struktur międzyzakładowych, a następnie wiceprzewodniczącym i p.o. przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej. Działał w strukturach NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym nie był represjonowany. Po 1989 r. został Kierownikiem Oddziału Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie.

 

Przejdź do relacji

Opcje strony

do góry