Aktualnie znajdujesz się na:

Wyszukiwarka

Wspomnienia

Świadek historii
Sygnatura

N0105

W relacji między innymi

Córka Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego” - pięściarza, trenera, żołnierza Wojska Polskiego, jednego z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym walcząc na ringu zdobył tytuł mistrza Wszechwag.

Pewnego dnia, pod nieobecność w Auschwitz znienawidzonego komendanta obozu Rudolfa Hessa, Tadeusz Pietrzykowski wraz z innym więźniem, podchorążym kawalerii Władysławem Rządkowskim, postanawiają przygotować zamach na jego życie. Pod derkę na koniu wkładają guzik, co po wejściu jeźdźca na siodło ma spowodować u zwierzęcia ból i doprowadzić do niekontrolowanego zachowania, a w rezultacie zrzucenia Hessa z grzbietu. Liczą, że komendant obozu zginie na miejscu albo zostanie inwalidą, co uniemożliwi mu dalsze pełnienie obowiązków. Wykonanie planu udaje się w pełni, jednak skutki nie spełniają pokładanych w nim oczekiwań: „On spada z tego konia, ale jemu się nic poważnego oprócz złamania nogi nie dzieje. No to taka była nieudana próba. Ale próba była. I to było bardzo ważne”. Hess co prawda powróci do obozu po kilku tygodniach, jednak jego kondycja fizyczna będzie już dużo słabsza.

Po latach, w 1947 r., Tadeusz Pietrzykowski będzie świadkiem na procesie Rudolfa Hessa, gdzie szczegółowo przedstawił wszystkie znane mu zbrodnie komendanta obozu.

Data urodzenia
06.01.1964 r.
Data nagrania
16.05.2022 r.
Miejsce nagrania
15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, Giżycko, Polska
Realizacja
Biuro Edukacji Narodowej
Język
Polski

Biogram świadka

Opcje strony

do góry