Aktualnie znajdujesz się na:

Wyszukiwarka

Świadkowie

Dariusz Suwiński

Syn więźnia niemieckiego obozu Fort III w Pomiechówku.

Dariusz Jerzy Suwiński urodził się 16 lipca 1963 r. w Nasielsku. Jest synem Aleksandra Suwińskiego. Tematem jego opowieści są wojenne losy rodzinne.

Ojciec Dariusza – Aleksander Suwiński (ur. 1919 r.), absolwent szkoły handlowej, w czasie okupacji pracował jako sprzedawca w należącym do Niemców sklepie żelaznym. Działał także w polskich strukturach podziemnych pod pseudonimem Wir – należał do Tajnej Armii Polskiej (TAP) i do AK. Na początku kwietnia 1943 r. wraz ze starszym bratem Jerzym i innymi konspiratorami AK z Nasielska został aresztowany przez Niemców. Po kilkudniowym pobycie na gestapo w Nowym Dworze Mazowieckim cała grupa trafiła do niemieckiego więzienia w Forcie III w Pomiechówku. Tam Aleksander wytrzymał bestialskie przesłuchania (do końca życia miał na nogach blizny po pogryzieniu przez psy) i nie przyznał się do współpracy z AK. Po brutalnym śledztwie został skierowany do obozu koncentracyjnego Mauthausen, a ostatnie 300 km musiał przejść piechotą, pędzony przez niemieckich strażników wraz z wielką kolumną innych więźniów. W KL Mauthausen w 1945 r. doczekał szczęśliwie wyzwolenia przez aliantów, ale z powodu złego stanu zdrowia musiał pozostać na niemieckiej ziemi i kurować się w amerykańskim szpitalu polowym. Do Polski wrócił dopiero w 1946 r.

Inaczej potoczyły się losy jego starszego brata – Jerzego Suwińskiego (stryjka Dariusza). Urodził się w 1917 r. Próbował szukać swojego powołania w seminarium duchownym. Ostatecznie zrezygnował z tej drogi i podjął inne studia. Był żołnierzem TAP i AK, używał pseudonimów Słowik i Szwał. W kwietniu 1943 r. razem z bratem oraz innymi konspiratorami został zatrzymany przez Niemców i osadzony w więzieniu w Pomiechówku. Po szybkim śledztwie Jerzy wraz z innymi członkami AK został 31 maja 1943 r. powieszony na terenie fortu. W ręce rodziny Suwińskich trafiła cudem ocalona marynarka, którą przed wejściem na szubienicę miał na sobie Jerzy. Aleksander odnalazł ją przypadkiem pośród rzeczy znajdujących się w więziennej pralni i przerzucił przez mur fortu. Marynarka ta – jak relikwia – była przez wiele lat przechowywana przez matkę braci Suwińskich, Stefanię. Stefania Suwińska pragnęła, aby po jej śmierci marynarka syna została włożona do jej trumny. W 1971 r. Aleksander Suwiński spełnił życzenie matki.

Dariusz Suwiński jest jednym z bohaterów filmu dokumentalnego IPN pt. Fort (2020 r., reż. R. Pękała, M. Maziarzewski).

Przejdź do relacji

Opcje strony

do góry