Aktualnie znajdujesz się na:

Wyszukiwarka

Świadkowie

Andrzej Pilecki

Inżynier elektronik, harcerz, syn rotmistrza Witolda Pileckiego.

Andrzej Pilecki urodził się w 1932 r. w Wilnie jako syn Witolda Pileckiego oraz nauczycielki Marii z d. Ostrowskiej. Dzieciństwo spędził w majątku Sukurcze koło Lidy (ok. 100 km od Wilna), gdzie ojciec prowadził gospodarstwo rolne. W Sukurczach w 1933 r. na świat przyszła jego siostra Zofia. Do pierwszej klasy szkoły powszechnej uczęszczał w miasteczku Krupie. Edukacje przerwał mu wybuch II wojny światowej. W sierpniu 1939 r. Witold Pilecki został zmobilizowany do służby w Wojsku Polskim.

W 1940 r., aby uniknąć wywózki na Syberię, Maria Pilecka z obojgiem dzieci wyjechała z Sukurcz i dotarła do swojego rodzinnego domu w Ostrowi Mazowieckiej. Tam Andrzej Pilecki spędził okres wojny. W tym czasie kontynuował naukę szkolną. W Ostrowi Mazowieckiej w 1945 r. wstąpił także do drużyny harcerskiej tamtejszego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Pod koniec lat czterdziestych XX w. przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął naukę w Technikum Radiowym przy ul. Stępińskiej 13 na Mokotowie. Po uzyskaniu matury dostał trzyletni nakaz pracy w Zakładach Radiowych im. Kasprzaka na warszawskiej Woli. Odbył też dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. Kontynuował pracę w Zakładzie Aparatów Matematycznych przy ul. Śniadeckich 8. Hobbystycznie zajmował się zaawansowanym modelarstwem lotniczym, konstruował szybowce, marzył o zastaniu pilotem. Będąc synem „wroga ludu” nie został dopuszczony do kursu.

Jako syn rotmistrza Pileckiego miał ogromne trudności z dostaniem się na studia. Ostatecznie udało mu się to w 1964 r., kiedy to rozpoczął naukę na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Studia ukończył w 1968 r., uzyskując tytuł inżyniera elektroniki ze specjalizacją od eksploatacji maszyn cyfrowych. Pięć lat przepracował w Zakładach Farmaceutycznych Polfa na Tarchominie, a następnie był zatrudniony do emerytury w Instytucie Chemii Przemysłowej przy ul. Rydygiera 8 w Warszawie.

Wraz z siostrą Zofią Pilecką-Optułowicz Andrzej Pilecki jest Kustoszem Pamięci i popularyzatorem wiedzy o swoim ojcu – rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Przejdź do relacji

Opcje strony

do góry