Aktualnie znajdujesz się na:

Wyszukiwarka

Świadkowie

Zbigniew Owczarek

Uczestnik wydarzeń Radomskiego Czerwca 1976, działacz NSZZ „Solidarność” w latach osiemdziesiątych.

Zbigniew Kazimierz Owczarek urodził się 22 stycznia 1957 r. w Radomiu. Jako 19-latek był świadkiem i uczestnikiem radomskiego buntu 25 czerwca 1976 r. Po wydarzeniach tych został skierowany do odbycia dwuletniej służby wojskowej w Mrągowie. Jednocześnie stał się „figurantem” Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Młodzieżowiec" prowadzonej przez KW MO Radom w latach 1976-1979, dotyczącej anonimowego listu wysłanego na adres Komendanta Wojewódzkiego MO Radom, którego autor w imieniu radomskiej młodzieży groził funkcjonariuszom MO zemstą (m.in. spaleniem budynków KW MO Radom i KM MO Radom) za bicie uczestników protestu robotniczego w dniu 25.06.1976 w Radomiu. W związku z działaniami operacyjnymi prowadzonymi przez SB w powyższej sprawie Zbigniew Owczarek został wymieniony w notatce służbowej z 08.07.1976 r., w której wskazano osoby mieszkające wokół KW MO Radom "które mogły widzieć doprowadzanie zatrzymanych w dniu 25.06.1976 biorących udział w zajściach na terenie miasta Radomia. Osoby te mogły być autorami anonimu adresowanego do Komendanta Wojewódzkiego MO". W latach 1982-1989 był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” w Radomskim Przedsiębiorstwie Inżynieryjnym. Na terenie zakładu zajmował się kolportażem m.in. znaczków „Solidarności”, literatury bezdebitowej. Ponadto prowadził zbiórki pieniężne na potrzeby udzielenia pomocy członkom rodzin osób internowanych oraz prowadzenie działalności związkowej. W związku ze swoją działalnością był przesłuchiwany, a w miejscu zamieszkania Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła w dniu 23.05.1984 r. przeszukanie, w wyniku którego znaleziono literaturę bezdebitową. Był jednym z sygnatariuszy petycji pracowników Radomskiego Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego z dnia 26.09.1988 r., wręczonej dyrekcji przedsiębiorstwa, przesłanej także Lechowi Wałęsie, Czesławowi Kiszczakowi, Zbigniewowi Romaszewskiemu oraz Sejmowi PRL, w której domagano się m.in. reaktywowania NSZZ „Solidarność” oraz przywrócenia do pracy osób zwolnionych i szykanowanych w latach 1981-1988 za przekonania i działalność związkową. Zbigniew Kazimierz Owczarek w dniu 21.02.1989 r. wszedł w skład Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność’, mającej przygotować przyszłą Komisję Zakładową tego związku.

Za swoją działalność w 2019 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Przejdź do relacji

Opcje strony

do góry